Na první pohled se může zdát, že kameny jsou všechny stejné. Když se ale podíváme blíž, zjistíme, že každý z nich vypráví jiný příběh, o svém vzniku, složení i vzhledu. Abychom těmto příběhům porozuměli, musíme se naučit rozlišovat mezi minerály (nerosty) a horninami.
Co je to minerál?
Minerál neboli nerost je chemicky čistá látka, kterou lze vyjádřit chemickým vzorcem (např. křišťál: SiO₂, pyrit: FeS₂). Většina minerálů tvoří krystaly, což jsou pravidelné, geometricky souměrné útvary. Některé minerály krystaly netvoří. Ty nazýváme amorfní neboli beztvaré (např. kapalná rtuť).
Krystaly minerálů můžeme rozdělit do různých krystalových soustav: krychlová (sfalerit), klencová (křišťál), šesterečná (beryl), jednoklonná (sádrovec), čtvercová (např. rutil), trojklonná, kosočtverečná (např. síra).
Vlastnosti minerálů
Každý minerál má určité fyzikální vlastnosti: barvu, tvrdost, vryp, lesk nebo propustnost světla. Důležitou vlastností je tvrdost (10 stupňů tvrdosti - Mohsova stupnice: mastek, sádrovec, kalcit, fluorit, apatit, ortoklas, křemen, topaz, korund, diamant). Nejtvrdším minerálem je diamant, zatímco mastek je naopak nejměkčí. Kromě fyzikálních vlastností nás zajímají také vlastnosti chemické, například rozpustnost ve vodě nebo reakce se zředěnou kyselinou chlorovodíkovou.
Jak minerály vznikají?
Minerály se mohou vytvořit několika způsoby. Mohou vznikat krystalizací z magmatu. Platí že, při pomalém chladnutí vznikají větší krystaly, při rychlém chladnutí vykrystalizují malé krystaly . Další možností vzniku je vysrážením z roztoků – například při odpařování vody z minerálně bohatých jezírek.
A co je hornina?
Hornina je směs minimálně dvou minerálů. Nemá stálé chemické složení a může mít různou zrnitost (velikost a tvar částic). Například známá žula je hornina tvořená několika nerosty, včetně křemene a živců. Na rozdíl od minerálů nelze hornině přiřadit přesný chemický vzorec.
Zápis do sešitu: Mineralogie 1
Nerost je taková látka, která má přesně dané chemické složení. Složení lze vyjádřit chemickým vzorcem. Minerály se také nazývají nerosty. Velmi často vytváří pravidelné útvary, které nazýváme krystaly. Rozlišujeme několik krystalových soustav např. klencovou, krychlovou, šesterečnou a jednoklonnou. Minerály, které netvoří krystaly nazýváme amorfní neboli beztvaré.
Nerosty mají své fyzikální a chemické vlastnosti (hustotu, tvrdost, vryp, lesk, rozpustnost ve vodě apod.). Minerály vznikají při postupném chladnutí horkých roztoků, často se vytváří také při chladnutí lávy nebo magmatu. Útvary, které obsahují alespoň dva minerály, nazýváme horniny. Horniny nemají své stálé složení a vykazují různou zrnitost.
Minerály (neboli nerosty) můžeme rozdělovat do skupin podle jejich chemického složení. Jednotlivé skupiny zahrnují: prvky, sulfidy, halogenidy, oxidy a hydroxidy, uhličitany (karbonáty), sírany (sulfáty), fosforečnany (fosfáty), křemičitany (silikáty), organické minerály (organolity).
Minerály prvky
Do této skupiny řadíme minerály, které jsou tvořeny jediným chemickým prvkem. Přestože mohou mít stejné chemické složení, mohou se velmi lišit ve svých vlastnostech – to je velmi hezky vidět na rozdílech mezi grafitem a diamantem, které jsou oba čistým uhlíkem.
Síra
Síra (S)
Je žlutá, měkká a nevede elektrický proud. Nejčastěji se využívá k výrobě kyseliny sírové, ale i v chemickém průmyslu – při rafinaci ropy, výrobě plastů, střelného prachu nebo barviv.
Stříbro (Ag)
Má stříbřitě bílou barvu a vysoký kovový lesk. Je to nejlepší vodič elektřiny mezi prvky, a proto se hojně využívá v elektrotechnice i ve šperkařství.
Zlato (Au)
Má typickou žlutou barvu a kovový lesk. Je měkké, dá se rýpat nožem. Výborně vede elektrický proud, proto se kromě šperků a mincí používá i v elektrotechnice. Ryzí zlato má 24 karátů.
Grafit (C)
Je šedý až černý, měkký a dobře vede elektřinu. Používá se například v tužkách (tuha), elektrodách nebo mazadlech. Má vrstevnatou strukturu.
Diamant (C)
Je čirý a bezbarvý, nebo mírně zabarvený. Je to nejtvrdší přírodní materiál na Zemi (tvrdost 10). Nevede elektřinu a kromě šperkařství se využívá jako brusný a řezný materiál. Vybroušený diamant se nazývá briliant.
Zápis do sešitu: Mineralogie 2
Minerály, též zvané nerosty třídíme podle jejich chemického složení. Rozlišujeme pak minerály prvky, sulfidy, halogenidy, oxidy, uhličitany, sírany, fosforečnany, křemičitany, organické minerály (organolity).
Minerály prvky
Zlato (Au) má žlutou barvu a kovový lesk. Je měkké, dá se do něj rýpat nožem a je dobrým vodičem elektřiny. Používá se hlavně na výrobu šperků, mincí a v elektronice. Stříbro (Ag) má stříbřitě bílou barvu a kovový lesk. Stříbro je výborný vodič elektřiny a využívá se ve šperkařství a na výrobu elektrických kontaktů. Grafit (C) má šedou až černou barvu. Je to měkký prvek. Je dobrým vodičem elektřiny a používá se například v tužkách, mazadlech a elektrodách. Diamant (C) je čirý, bezbarvý nebo může být i zabarvený. Je to nejtvrdší minerál na Zemi (tvrdost 10) a na rozdíl od grafitu nevede elektřinu. Používá se ke zdobení šperků nebo na řezné a brusné nástroje. Síra (S) je žlutá, měkká. Nevede elektřinu a využívá se například při výrobě kyseliny sírové, střelného prachu, plastů nebo barviv.
Minerály - sulfidy a halogenidy
Sulfidy jsou minerály složené z prvků síry a kovů. Jsou to často velmi významné rudy kovů, protože obsahují kovy ve vysoké koncentraci a jejich těžba je ekonomicky výhodná. V přírodě se vyskytují v různých podobách a mají rozmanité vlastnosti i barvy.
Mezi nejvýznamnější sulfidy patří:
Pyrit (FeS₂) – nazývá se také kočičí zlato díky svému kovově lesklému vzhledu, který připomíná pravé zlato. Je to ruda železa a využívá se i při výrobě kyseliny sírové.
Galenit (PbS) – důležitá ruda olova. Olovo se používá například k výrobě akumulátorů, pájek nebo k ochraně proti rentgenovému záření.
Sfalerit (ZnS) – nejdůležitější ruda zinku. Zinek je využíván ke galvanizaci (ochrana proti korozi) a výrobě slitin, například mosazi.
Chalkopyrit (CuFeS₂) – důležitý minerál obsahující měď. Je ceněna jako výborný vodič elektřiny. Používá se ve stavebnictví, elektrotechnice nebo pro výrobu trubek.
Cinabarit (HgS) – sulfid rtuťnatý s nápadnou červenou barvou, nazývaný též rumělka. Je to hlavní ruda rtuti. Ta se dříve používala například v teploměrech nebo výbojkách.
Výskyt těchto minerálů je celosvětový. Například chalkopyrit se těží v USA, Chile a Velké Británii. Pyrit se nachází ve Španělsku i u nás ve Zlatých Horách. Galenit se těží v Polsku, Německu i v ČR (okolí Příbrami a Stříbra). Sfalerit má ložiska např. na Slovensku nebo ve Španělsku. Cinabarit se těžil už ve starověku ve Španělsku u obce Almadén.
Halogenidy jsou minerály vznikající sloučením kovů s prvky skupiny halogenů – tedy s fluorem, chlorem, bromem nebo jodem. Vznikají často v sedimentech při odpařování mořské vody nebo během sopečné nebo hydrotermální činnosti. Jsou důležité jak pro chemický průmysl, tak i pro běžné použití.
Dva nejznámější halogenidy jsou:
Halit (NaCl) – známý také jako sůl kamenná. Je nezbytný pro lidskou výživu a hojně se využívá k solení silnic v zimě i jako významná chemická surovina.
Krystaly halitu (soli kamenné)
Fluorit (CaF₂) – zvaný také jako kazivec. Má velmi různorodé barvy – nejčastěji fialovou, zelenou, modrou nebo čirou. Využívá se k výrobě kyseliny fluorovodíkové. Ta má své uplatnění ve sklářství. Krystalizuje v krychlové soustavě a má tvrdost 4 podle Mohsovy stupnice.
Zápis do sešitu: Mineralogie 3
Minerály sulfidy jsou sloučeniny síry a nějakého kovu. Často to jsou významné rudy. Pyrit je významnou rudou železa a má vzorec FeS2. Říká se mu také kočičí zlato. Galenit má vzorec PbS. Jde významnou rudu olova. Významnou rudou mědi je chalkopyrit. Sfalerit je důležitý pro získávání zinku. Chemicky se jedná o sulfid zinečnatý. HgS je sulfid rtuťnatý, v přírodě se vyskytuje jako minerál cinabarit. Pro svoji červenou barvu se mu též říká rumělka. Je to surovina pro výrobu rtuti.
Minerály halogenidy jsou chemicky sloučeniny halogenu a nějakého dalšího prvku. Halit (NaCl) je též znám pod názvem sůl kamenná. Používá se v potravinářství, jako surovina v chemickém průmyslu a také jako prostředek k ošetření silnic. Fluorit má vzorec CaF2. Často má zelenou nebo fialovou barvu. Využívá se k výrobě kyseliny fluorovodíkové, dále ve sklářství nebo pro dekorativní účely.
Oxidy jsou minerály, které vznikají spojením kyslíku s jiným prvkem. V přírodě jich najdeme celou řadu a mnohé z nich jsou velmi důležité. Podle toho, zda obsahují vodu, dělíme oxidy na vodnaté a bezvodé.
Vodnaté oxidy obsahují ve své struktuře vodu. Mezi nejznámější zástupce patří:
Limonit má hnědou barvu, je důležitou rudou železa. Jeho chemický vzorec je Fe₂O₃ · nH₂O. Železo se z něj získává ve vysokých pecích .
O opálu můžeme říci, že je krásný a lesklý nerost, jeho vzorec je SiO₂ · nH₂O. Opál hraje různými barvami a je oblíbený ve šperkařství. Používá se také k výrobě ozdobných předmětů.
Křemen
Bezvodé oxidy neobsahují žádnou vodu.
Křemen (SiO₂) patří k nejčastějším minerálům na Zemi. Často tvoří součást hornin a jeho zrnitá podoba (křemenný písek) se používá při výrobě skla. Křemen se vyskytuje v mnoha barevných odrůdách, z nichž každá má svůj název: křišťál – čirý, růženín – růžový, záhněda – hnědý, citrín – žlutý, ametyst – fialový. Tyto odrůdy se využívají hlavně ve šperkařství.
Korund (Al₂O₃) je oxid hlinitý, jde o velmi tvrdý minerál s tvrdostí 9 – hned po diamantu. V čisté podobě je čirý, ale podle příměsí a barvy rozlišujeme: rubín (červený), safír (modrý). Korund se používá nejen jako drahokam, ale i jako brusný materiál.
Hematit (Fe₂O₃) je dalším důležitým zdrojem železa. Jemně mletý hematit se používá jako červený nebo hnědý pigment (tzv. okr), např. v umění nebo stavebnictví. Lesklý hematit, někdy zvaný krvavý kámen, se brousí na korálky a ozdoby. Hematit se také přidává do speciálního těžkého betonu, který chrání proti záření.
Magnetit (Fe₃O₄) je magnetický minerál a významná ruda železa. Používá se při výrobě železa, oceli i magnetických materiálů. V minulosti se využíval i k výrobě kompasů.
Smolinec (uraninit, UO₂) patří k zvláštním oxidům, protože obsahuje uran. Je to radioaktivní minerál, který se používá jako palivo v jaderných elektrárnách. V minulosti se těžil i v České republice, například v Jáchymově. Práce v těchto dolech však byla velmi nebezpečná kvůli radioaktivitě.
Smolinec
Von Geomartin - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6612845
Zápis do sešitu: Mineralogie 4
Vodnaté oxidy zastupují například limonit a opál. Limonit má chemický vzorec Fe₂O₃ · nH₂O a je to významná ruda železa.
Opál má vzorec SiO₂ · nH₂O. Je to drahokam, který se využívá k výrobě ozdob a dekorativních předmětů. Bezvodé oxidy zastupují například křemen, korund, magnetit a hematit. Křemen má vzorec SiO₂. Je to jeden z nejběžnějších minerálů, často tvoří součást hornin. Křemenný písek slouží jako základní surovina pro výrobu skla. Křemen se používá také ve stavebnictví a ve šperkařství. Mezi odrůdy křemene patří růženín (růžový), záhněda (hnědý), citrín (žlutý), ametyst (fialový) a křišťál (čirý). Korund má vzorec Al₂O₃ a tvrdost 9, což z něj dělá druhý nejtvrdší nerost po diamantu. Má různou barvu – může být čirý, modrý (safír) nebo červený (rubín). Korund se využívá jako brusný materiál a také jako drahokam. Magnetit má vzorec Fe₃O₄ a je důležitou rudou železa. Je jednou z hlavních surovin pro výrobu železa a oceli. Magnetit je magnetický a používá se k výrobě magnetických materiálů. Hematit má vzorec Fe₂O₃ a je jednou z nejvýznamnějších rud pro průmyslovou výrobu železa. Železo se z něj získává ve vysokých pecích. Jemně mletý hematit slouží jako základ červených a hnědých pigmentů (okry), které se používají v umění a stavebnictví. Lesklý hematit se brousí na korálky a ozdobné předměty. Používá se také ve stavebnictví.